Každý, kto si plánuje založiť vlastný web, sa určite stretol s týmito dvoma pojmami.
Ak by sme tvorbu webových stránok mali prirovnať k stavbe domu, tak doména je adresa domu a webhosting je pozemok, na ktorom ideme stavať dom, vrátane inžinierskych sietí, ktoré máme privedené na pozemok.
Aby sme vedeli, čo to všetko zahŕňa, rozoberieme si to na drobné.
Čo je doména?
Najprv si musíme vysvetliť, ako vlastne funguje internet.
Aby počítače, resp. všetky zariadenia pripojené do internetu, vedeli spolu komunikovať, potrebujú sa navzájom identifikovať.
Na to slúžia IP adresy. IP znamená Internet Protocol.
Je to technológia, ktorá umožňuje výmenu informácií medzi zariadeniami v sieti, najmä routre, ktorým hovoríme aj smerovače.
Okrem smerovača, ktorý je mozgom každej počítačovej siete (LAN – Local Area Network), môže svoju IP adresu mať aj hociktoré zariadenie pripojené do počítačovej siete, napríklad tlačiareň, webkamera a pod.
Vďaka tomu viete svoju tlačiareň v kancelárii ovládať z domu alebo odkiaľkoľvek.
Keď vznikol web ako súčasť internetu, naskytol sa praktický problém, že ľuďom sa IP adresy ťažko pamätali, keďže ide o dlhý reťazec čísiel a bodiek.
Preto vynálezcovia webu vytvorili systém DNS – Domain Name Server.
To je presne tá technológia, ktorá zabezpečí, že po zadaní www adresy do prehliadača (napríklad www.google.com) sa vám zobrazí príslušná stránka.
Je to niečo ako kataster alebo skôr evidencia webových lokalít/serverov, ktorá vie prehliadač používateľa nasmerovať na ten správny server, z ktorého si načítate konkrétnu stránku.
WWW adrese sa odborne hovorí doména.
Domény sa používajú aj pri e-mailových adresách. To je tá časť za zavináčom. Napríklad: mrkvicka@gmail.com Gmail.com je teda doména.
Čo je webhosting?
Webhosting alebo webový hosting je služba, ktorá umožňuje umiestniť a prevádzkovať webové stránky a aplikácie na internete.
Základ služby tvorí priestor na virtuálnom disku poskytovateľa, kde je možné nahrať a umiestniť súbory, z ktorých sa skladá vaša webová stránka, aby boli dostupné pre vašich návštevníkov a potenciálnych zákazníkov.
Väčšina webhostingových služieb zahŕňa aj priestor pre databázy (úložisko dát) a tiež e-mailové schránky zákazníkov.
Webhosting je obdoba cloudových služieb, o ktorých sme písali v predchádzajúcom článku.
Pre náročnejšie projekty a zákazníkov existujú služby virtuálnych serverov, ktorým hovoríme aj VPS – Virtual Private Servers. O nich si napíšeme podrobnejšie v budúcich článkoch na tomto webe.
Medzi najväčších poskytovateľov webhostingových služieb na Slovensku patria tieto firmy:
- Websupport.sk (aj web, ktorý práve čítate, je umiestnený na serveroch Websupport.sk)
- Webglobe.sk
- Webhouse.sk
- Forpsi.sk
- HOSTCREATORS.sk
V zahraničí sú populárni najmä títo poskytovatelia:
- GoDaddy.com
- BlueHost.com
- DreamHost.com
- HostGator.com
- WPengine.com (poskytuje zázemie a podporu najmä pre náročnejšie weby postavené na WordPress-e)
Samozrejme, že sa nedá spomenúť všetkých, ale ak poskytujete kvalitné webhostingové služby a chcete byť spomenutí v tomto článku, dajte mi, prosím, vedieť.
Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa pýtať v komentároch pod článkom.
Ak by ste si nevedeli rady s výberom vhodného poskytovateľa a s optimálnym nastavením webhostingu a domény, neváhajte a obráťte sa na mňa. Rád vám s tým pomôžem.
Volám sa Marián Kohn a venujem sa informačným technológiám, so zameraním na internet. Na tomto webe sa delím o moje znalosti a skúsenosti. Poskytujem tiež školenia a kurzy WordPress.