Ak sa práve rozhodujete, na akom riešení postavíte svoju webovú stránku a zvažujete WordPress, tento článok je to pravé čítanie pre vás.
Podľa Kinsta.com až 40% všetkých webových stránok sveta beží na WordPress. A 3 z 5 webových stránok, ktoré používajú niektorý redakčný systém, používajú práve WordPress.
Nie je to náhoda a v tomto článku si vysvetlíme prečo.
1. Používateľská prívetivosť
WordPress vznikol v roku 2003 pôvodne ako blogovacia platforma. Zo začiatku bol menej používaný, ale postupne sa začala rozrastať komunita jeho používateľov a tiež vývojárov.
Dôvod, prečo používateľov pribúdalo, bol ten, že narozdiel od iných systémov, sa WordPress ľahko používa a pomerne rýchlo sa aj menej technický typ človeka naučí, ako čo funguje.
Okrem prednastaveného editora Gutenberg, WordPress umožňuje používať veľké množstvo alternatívnych nástrojov, ktoré sa formou rozšírení (pluginov), dajú kedykoľvek doinštalovať alebo odinštalovať.
2. Rozšíriteľnosť, prispôsobivosť a rozsiahly ekosystém
Ak vás nepresvedčil vyšší bod, tak verím, že vás presvedčí tento. Som si istý, že práve pružnosť a prispôsobivosť WordPress je hlavným dôvodom jeho popularity.
Časy, kedy WordPress bol iba blogovací systém, sú dávno preč. Dnes je plnohodnotným nástrojom na tvorbu webov rôzneho druhu, ba dokonca na programovanie webových aplikácii, čím konkuruje frameworkom, akými sú Laravel a Symfony.
Rozšírenia WordPress sa delia na dva typy: pluginy a témy (šablóny).
Pluginy sú prídavné moduly, ktoré dopĺňajú základný softvér WordPress o ďalšie funkcie, napríklad: e-shop (WooCommerce), formuláre na odoslanie mailov z webu (Contact Form 7), platobné brány, fakturačný softvér, zabezpečenie webstránky (Wordfence), atď. Podľa Quora.com existuje viac ako 54 000 pluginov do WordPress.
(V budúcich článkoch sa na tie najpoužívanejšie pluginy pozrieme podrobnejšie.)
Témy alebo šablóny sú tie rozšírenia, ktoré ovládajú vizuálnu časť webových stránok postavených na WordPress. Delia sa na dve kategórie: jednoúčelové, ktorých je viac ako 11000 a viacúčelové, ktorých je niekoľko desiatok.
Témy, podobne ako pluginy, umožňujú rozširovať nielen vizuálnu, ale aj funkčnú stránku webu. Pre tento účel sa odporúča používať odvodené témy, ktorým sa hovorí aj child themes. Tieto si základné nastavenia stiahnu z hlavnej témy, tzv. rodičovskej (parent theme) a zároveň umožňujú si nastaviť alebo dokódovať vlastné funkcie a vlastnosti.
(Takisto aj WordPress témam sa budeme podrobnejšie venovať v ďalších článkoch na tomto blogu.)
3. Komunita okolo WordPress a jej sila
WordPress komunita sa delí na
- lídrov
- kontribútorov
- developerov/vývojárov
- používateľov
Lídri komunity určujú trendy, organizujú konferencie (WordCampy), meetupy a dobrovoľnícke aktivity okolo WordPress, napríklad preklady. Sú ich na svete stovky.
Kontribútori (prispievatelia) sú väčšinou programátori, ktorí sa podieľajú na vývoji jadra (core) WordPress, čiže samotného systému. Sem radíme aj dobrovoľníkov, ktorí prispievajú prekladmi alebo korektúrami prekladov iných. Sú ich vyššie stovky až tisíce.
Developeri alebo vývojári sú tiež väčšinou programátori, ale narozdiel od kontribútorov, títo vyvíjajú pluginy a témy do WordPress a nie samotný systém. Týchto sú tisíce (možno až päťciferné číslo).
Používatelia sú pochopiteľne najväčšou skupinou vrámci komunity a sú ich milióny po celom svete. Je to veľmi pestrá skupina ľudí. Od spomínaných blogerov, cez majiteľov internetových obchodov, realitných kancelárii, rôzných iných typov biznisov, ale aj médiá. Na WordPress je postavený web Bieleho domu a tiež webové portály Denníka N, ale aj Startitup a mnohých ďalších.
Všetci títo stoja za veľkým úspechom riešenia WordPress a jeho neustálym rastom.
Volám sa Marián Kohn a venujem sa informačným technológiám, so zameraním na internet. Na tomto webe sa delím o moje znalosti a skúsenosti. Poskytujem tiež školenia a kurzy WordPress.